Slivovice jako lék

Destilace ovocných břeček je stará jak lidstvo samo. Jsou důkazy o tom, že již ve starověkém Egyptě a v Číně, hluboko před naším letopočtem, ovládali umění procesu destilace a rektifikace. V zápise z let 1250 n.l. se o kvasném destilátu uvádí: „Voda žívá , budiž nazývaná elixírem pro prodloužení lidského věku, je vtělením tepla. Tato voda stálá, lépe řečeno voda zlatá, má být nejvznešenější, prodlužuje život a proto zcela zasluhuje si jména zlatá. Kdybych byl vladařem, ukládal bych ji v nádobách zlatých, protože skleněné porušují její vlastnosti. Přidáš-li k vodě zlaté rozmarýn nebo šalvěj, toť nejlepší lék na nemoci nervů.“

I lékaři uznávají příznivý vliv malého množství alkoholu: dochází k roztažení cév, zlepšuje se spalování tuků, zpomaluje se proces sklerotizace cév a postupu ischemické choroby srdeční.

Pro léčivé použití používáme výhradně pravou, nejlépe několik roků uleželou, která by měla být hořlavá.Pravá slivovice o koncentraci 50% a více je ideálním médiem pro domácí přípravu léčivých bylinných výtažků. Etanolické výtažky se podstatně lépe vstřebávají než vodné výluhy (čaje), takže je možné menší dávkování a v konečném důsledku dosáhneme lepšího léčebného působení, ale i menší spotřebu vstupní drogy.

Slivovice ve směsi 4:1 s lékárenským glycerínem je ideálním vyluhovacím médiem pro přípravu velmi účinných výtažků ze semen a z pupenů rostlin. Nacházíme tam tak látky, které bychom v jiných částech rostlin nenašli - jako zvýšenou hladinu enzymů, hormonů a dalších účinných látek. Slivovice jako lék na léčení ušních a očních chorob, při revmatismu, chřipce, při některých parézách, při nachlazení. Použití vnitřní i vnější na léčení těžkých ekzémů. Jako alternativu akupukuntury lze ji též použít s úspěchem jako tzv.“ Rychlou homeopatii“ nebo jako nosič urinoterapie.

V našem archivu je asi deset receptur a slivovicových indikací, které rádi předáme dál svým zákazníkům formou e-mailu nebo písemně.

Stručný kalendářní seznam přijímaného ovoce

Červenec : Třešně, višně ( dříve sklizené ovoce většinou nemá požadovaný efekt)

Srpen : Spíše koncem přijímáme meruňky, broskve, blumy, jablka.

Září : Všechno ovoce, včetně hrušek a švestek. Zásada je: čím zralejší, tím lepší. 

Nenechte se zmást, že některé ovoce opadává ještě před zralostí. Je to autoselekce stromu, kdy se strom zbavuje neperspektivních plodů. Pokud je ovoce zralé přijmeme ho i jako padané.   

Zahájení výkupu ovoce pro ovocný lihovar (ceny smluvní)

Říjen : Ovoce má většinou dostatek zralosti bez obav můžete vozit vše.



Přijímáme též hotové kvasy na vypálení.

Pokud pěstitel chce zvýšit svůj podíl na konečném efektu, může si kvas připravit sám a po domluvě se též zúčastnit destilačního procesu svého ovoce. Nejméně však 200 kg, menší množství je za smluvní příplatek 100 Kč.