Pálenice

 

 

PĚSTITELSKÁ PÁLENICE

 má od 1. 9. 2019 nového provozovatele p. Miroslava HOLUBA

Ovoce na pálení se vybíra pouze v Dolní Rovní od 2. 9. 2019

 Vedoucí:

pan ŽÁK 773 838 865

 

Veškeré dotazy a objednávky s Vámi vyřídí Bc. Stanislav Žák osobně nebo na telefonu 466 688 134 nebo 773 838 865

Důležité upozornění: rané odrůdy peckovin (švestek) mají tendenci při dozrávání propadávat a toto propadávání by nemělo být signálem ke sklizni. Většina švestek na stromě ještě není zralá. Je nutno se stromem zaklepat a spadlé ovoce posbírat.

Všechny peckoviny přijímáme bez stopek a broskve s vyloupanými peckami.

Čtěte pozorně! V souvislosti s otravami metylalkoholem chápeme Vaše obavy o zdraví a život. Proto Vám musíme sdělit, že naše pálenka nepředstavuje žádné riziko, naopak se může stát lékem při otravě. Není čistšího alkoholu než vyrobeného destilací ovocného kvasu.

Při pálení není technicky možné, aby koncentrace metanolu dosáhla takové výše, aby způsobila zdravotní potíže. Ani není možné, aby kdokoliv jiný nám Vaši pálenku pančoval, protože od příjmu ovoce až po výdej destilátu je v našich pozorných rukách. Umožníme Vám případně i Vaši přítomnost při výrobě Vašeho alkoholu. Nebojte se a vozte ovoce do naší pálenice!

Protokol o zkoušce našeho destilátu je ke stažení zde:

 

K jednomu litru destilátu z minulé sezóny přípočitáváme přirážku 5,-Kč za skladování a manipulaci. Tuto přirážku budeme také účtovat za výběr pouze jednoho litru destilátu.

Vyzvedněte si prosím zkapalněné ovoce včas !!!


 

Výroba ovocných destilátů z vašeho ovoce.

 

foto provozovny

Slivovice jako lék.

Destilace ovocných břeček je stará jak lidstvo samo. Jsou důkazy o tom, že již ve starověkém Egyptě a v Číně, hluboko před naším letopočtem, ovládali umění procesu destilace a rektifikace. V zápise z let 1250 n.l. se o kvasném destilátu uvádí: „Voda žívá , budiž nazývaná elixírem pro prodloužení lidského věku, je vtělením tepla. Tato voda stálá, lépe řečeno voda zlatá, má být nejvznešenější, prodlužuje život a proto zcela zasluhuje si jména zlatá. Kdybych byl vladařem, ukládal bych ji v nádobách zlatých, protože skleněné porušují její vlastnosti. Přidáš-li k vodě zlaté rozmarýn nebo šalvěj, toť nejlepší lék na nemoci nervů.“

I lékaři uznávají příznivý vliv malého množství alkoholu: dochází k roztažení cév, zlepšuje se spalování tuků, zpomaluje se proces sklerotizace cév a postupu ischemické choroby srdeční.

Pro léčivé použití používáme výhradně pravou, nejlépe několik roků uleželou, která by měla být hořlavá.Pravá slivovice o koncentraci 50% a více je ideálním médiem pro domácí přípravu léčivých bylinných výtažků. Etanolické výtažky se podstatně lépe vstřebávají než vodné výluhy (čaje), takže je možné menší dávkování a v konečném důsledku dosáhneme lepšího léčebného působení, ale i menší spotřebu vstupní drogy.

Slivovice ve směsi 4:1 s lékárenským glycerínem je ideálním vyluhovacím médiem pro přípravu velmi účinných výtažků ze semen a z pupenů rostlin. Nacházíme tam tak látky, které bychom v jiných částech rostlin nenašli - jako zvýšenou hladinu enzymů, hormonů a dalších účinných látek. Slivovice jako lék na léčení ušních a očních chorob, při revmatismu, chřipce, při některých parézách, při nachlazení. Použití vnitřní i vnější na léčení těžkých ekzémů. Jako alternativu akupukuntury lze ji též použít s úspěchem jako tzv.“ Rychlou homeopatii“ nebo jako nosič urinoterapie.

V našem archivu je asi deset receptur a slivovicových indikací, které rádi předáme dál svým zákazníkům formou e-mailu nebo písemně.

Stručný kalendářní seznam přijímaného ovoce

Červenec : Třešně, višně ( dříve sklizené ovoce většinou nemá požadovaný efekt)

Srpen : Spíše koncem přijímáme meruňky, broskve, blumy, jablka.


Září : Všechno ovoce, včetně hrušek a švestek. Zásada je: čím zralejší, tím lepší. 

  Nenechte se zmást, že některé ovoce opadává ještě před zralostí. Je to  

 autoselekce stromu, kdy se strom zbavuje neperspektivních plodů.

 Pokud je ovoce zralé přijmeme ho i jako padané.   

 Zahájení výkupu ovoce pro ovocný lihovar (ceny smluvní)

Říjen : Ovoce má většinou dostatek zralosti bez obav můžete vozit vše.



Přijímáme též hotové kvasy na vypálení.

Pokud pěstitel chce zvýšit svůj podíl na konečném efektu, může si kvas připravit sám a po domluvě se též zúčastnit destilačního procesu svého ovoce. Nejméně však 200 kg, menší množství je za smluvní příplatek 100 Kč.

Všeobecné rady k přípravě kvasu.

Vyzrálé a čisté  ovoce, u peckovin bez stopek, rozdrtíme  nebo rozmačkáme tak, aby pustilo co nejvíce šťávy a umístíme do vhodné čisté nádoby do chladného místa, ne na slunce.

Nádoba by měla mít víko nebo uzávěr. Uzavření nádoby nesmí být však těsné, mohlo by dojít k explozi. Intenzita kvašení je závislá na teplotě. Proces se projeví šuměním unikajícího kysličníku uhličitého, který štípe v nose a dusí.

Hrušky a broskve mají tendenci se kazit, proto je třeba jim pomoci pekařskými kvasnicemi nebo jejich obdobou. Na 100 l počítáme asi  10 dkg, které je nejlépe rozmíchat v jablečné šťávě a až druhý den přidat do kvasu. Broskve je též třeba odpeckovat.

Dokonalé prokvašení trvá jeden až dva měsíce. Tak zvaná deka, která se utvoří na povrchu se pak většinou propadne. Během kvašení se s kvasem nemíchá. Nechává se stát v klidu.

Pozor, třešně a višně v létě kvasí jenom asi 14 dní. Nejlepších výsledků jsme dosáhli po 10 dnech.

Další dotazy rádi zodpovíme e-mailem nebo telefonicky- viz rubrika kontakty.